Pędzle naturalne czy syntetyczne?

Które pędzle wybrać? – różnice i zastosowanie obu typów

Głównym elementem pędzla, odpowiedzialnym za jego właściwości, jest włosie. Od włosia zależy czy pędzel będzie komfortowy w używaniu i w jaki sposób będzie nakładał produkty na skórę.
W każdym sklepie kosmetycznym, możesz kupić pojedyncze pędzle jak również cały zestaw pędzli do makijażu. A wszystko w cenach od śmiesznie tanich, po absurdalnie drogie.

Niestety często nie wiemy nawet, z czego dany pędzel jest zrobiony, bo producent nie podaje takiej informacji na opakowaniu. A ta wiedza jest dla nas kluczowa. W tym wpisie wyjaśnię, dlaczego jest to ważne i jakie są różnice między pędzlami syntetycznymi a naturalnymi.


Czym są pędzle naturalne?

Pędzle naturalne to te z włosiem pochodzenia zwierzęcego. Z Kolei włosie to ta część pędzla, która nabiera produkt i dotykamy nią do skóry.
Najczęściej spotkamy pędzle z:

  • włosia kozy
  • włosia wiewiórki
  • włosia kucyka

Są one bardzo miękkie, porowate (tak jak ludzkie włosy, włosie naturalne ma pory i łuski). Te pędzle świetnie nadają się do rozcierania suchych produktów, np. cieni do powiek. Przez porowatą strukturę lepiej chwytają produkty i też więcej produktu przenoszą na skórę.


Pędzle naturalne różnią się między sobą elastycznością i miękkością.
Włosie kozy jest miękkie i bardzo trwałe – jest to najczęściej występujący rodzaj włosia, można takie pędzle kupić naprawdę tanio, jednak trzeba pamiętać, że włosie może się różnić również jakością.


Pędzle z włosiem sobola (kuny) jest twardsze i elastyczne, najlepiej sprawdza się do nakładania eyelinera, pomadki do ust lub pomady do brwi.
Włosie kucyka (często opisywane jako „pony”) jest miękkie i sprężyste, ale nieco twardsze niż włosie kozy. Tak samo dobrze rozciera produkty, jednak jest zazwyczaj nieco droższe od włosia kozy.

Włosie wiewiórki jest najbardziej miękkie, nadaje się do rozcierania cieni, jednak czasami jest zbyt miękkie do niektórych zastosowań.

Jak pielęgnować pędzle z włosiem naturalnym?

Pędzle z włosiem naturalnym mogą zafarbować jeśli używamy ich do aplikacji mocno na pigmentowanych, intensywnych kolorów. Dodatkowo są dużo delikatniejsze niż pędzle syntetyczne i należy o nie dbać: trzeba bardzo delikatnie się z nimi obchodzić, delikatnie myć, żeby nie urwać włosia. W takiej sytuacji urwany w połowie włosek będzie nas albo klientkę kłuł. Te pędzle należy również suszyć w specjalnych osłonkach, żeby zachowały swój pierwotny kształt.


Pędzle naturalne są szeroko stosowane. W tańszych pędzlach najczęściej znajdziesz włosie kozy. Te pędzle nadają się do suchych formuł: pudrów sypkich i tych w kamieniu, cieni.
Przez to, że łatwo farbują lepiej nie używać ich do kolorowych pigmentów. Ze względu na obecność porów w ich strukturze – lepiej nie używać ich do korektorów, podkładów i innych produktów kremowych. Nie zniszczy to raczej pędzla, ale dużo bardziej wydajne i sensowne wydaje się używanie pędzli gładkich, bez porów do tych produktów – czyli pędzli syntetycznych.

Czym są pędzle syntetyczne?

Pędzle syntetyczne są również miękkie, ale w swojej budowie gładkie – bez porów. Często są nawet bardziej miękkie niż włosie naturalne (jednak z doświadczenia uważam, że włosie wiewiórki jest najbardziej miękkie ze wszystkich).


Można je rozpoznać po lekko święcącym włosiu. Przez brak porów te pędzle nie wchłaniają kosmetyków, dlatego najlepiej sprawdzają się do aplikacji płynnych i kremowych kosmetyków, takich jak podkłady, korektory, cienie w kremie itp. Pędzle syntetyczne są też szeroko stosowane do aplikacji produktów suchych (pudry, cienie, bronzery, róże, rozświetlacze).

Przez brak porów i gładką (śliską) strukturę włosia pobierają znacznie mniej produktu niż pędzle z włosia naturalnego. Z tego względu są bardzo dobre dla osób początkujących lub mało wprawionych w makijażu – trudniej zrobić plamę kiedy nakładamy zdecydowanie mniej produktu.

Jak pielęgnować pędzle z włosiem syntetycznym?

Pędzle syntetyczne dobrze się czyszczą i nie wymagają specjalnego traktowania. Z reguły po myciu zachowują dobrze swój kształt, nie wymagają suszenia w osłonkach i są zdecydowanie mniej podatne na łamanie włosia – co wiąże się z tym, że są one bardziej trwałe i mogą nam zdecydowanie dłużej służyć niż pędzle naturalne.

Czy pędzle syntetyczne są tańsze?

Nie. Rozważając koszty jednych i drugich – w tym momencie znajdziemy oba rodzaje pędzli do makijażu, w każdym przedziale cenowym. Cena pędzla związana jest z jakością włosia, ale również z jakością pozostałych elementów pędzla.

Czy pędzle z włosiem naturalnym uczulają?

Włosie naturalne, tak samo jak i sierść zwierząt jest potencjalnym alergenem, a jak mówią statystyki, zwierzęta, szczególnie ich futro i wytwory ze skóry znajdują się w czołówce substancji alergizujących.
Włosie sztuczne produkowane jest z włókien nylonowych, taklonowych i poliestrowych. Jednak to, że jest to włosie syntetyczne, nie oznacza, że te pędzle nie mogą wywoływać podrażnień czy alergii. Mimo że wydaje się być odwrotnie, to u chorujących na atopowe zapalenie skóry, więcej podrażnień mogą powodować właśnie pędzle syntetyczne, w tym głównie nylonowe.


UWAGA: Taklon, to modyfikowane włosie poliestrowe, które w karcie bezpieczeństwa ma zapis, że jest nieuczulający, jednak reakcje alergiczne zdarzają się wśród jego użytkowniczek. Należy także pamiętać, że włosie syntetyczne podlega uprzedniemu farbowaniu, co również może wpływać na występowanie rekcji alergicznych czy podrażnień. Osobiście używam zarówno pędzli syntetycznych, jak i naturalnych.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci wybrać najbardziej odpowiedni rodzaj pędzla dla siebie.
Wiesz już, czym różnią się pędzle z włosiem naturalnym, a syntetycznym. Jeśli chcesz się dowiedzieć, do czego służą konkretne pędzle do makijażu, to koniecznie zajrzyj do wpisu „Pędzle do makijażu – jak ich używać”


A jeśli chcesz o coś dopytać, to sekcja komentarze jest do Twojej dyspozycji:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *