Udostępnij

Przygotowania do ślubu – o której je zacząć?

Jednym z najczęściej pojawiających się pytań zarówno do mnie bezpośrednio jako makijażystki i stylistki fryzur, ale również na wszelkiego typu forach czy grupach ślubnych, jest „o której zacząć malowanie i fryzury w dniu ślubu”.

Większość kobiet, które już miały do czynienia z przygotowaniami ślubnymi, bo np. były świadkową, czy miały już ślub w najbliższej rodzinie wie, że przygotowania ślubne nierzadko pochłaniają cały dzień. Jednak, jeśli z taką sytuacją mierzysz się po raz pierwszy, to w tym artykule dokładnie opiszę na przykładach jak podejść do planowania dnia przygotowań z perspektywy makijażystki i stylistki włosów.

Nie będę w tym artykule omawiała sytuacji kiedy wykonujesz swój makijaż i/lub fryzurę sama, tylko w przypadku, kiedy zatrudniasz do tego profesjonalistę/profesjonalistów.

Zazwyczaj makijaż ślubny, wieczorowy zajmuje przeciętnie między 1h a 1,5h – dokładny czas pracy musisz ustalić ze swoją makijażystką. U mnie jest to 1h, a do każdej usługi doliczam ok 15 minut zapasu, który wykorzystam albo na pracę, albo na mikroodpoczynek, wyjście do toalety itp. Dodatkowo do czasu pracy zawsze należy doliczyć zapas – minimum pół godziny na nieprzewidziane obsuwy. I tak w moim przypadku na 3 usługi, zawszę proszę o rezerwację 4h plus zapas, a na 5 usług 6h plus zapas.

Określenie czasu wykonania fryzury jest trochę trudniejsze, zazwyczaj dobrze jest liczyć 1,5h na osobę. Jeśli mamy do czynienia z krótkimi włosami, czas wykonania fryzury może się skrócić, a w przypadku bardzo długich włosów (np. do pasa) wykonanie fryzury może zająć nawet 2h. Warto zawczasu porozmawiać z fryzjerem / stylistą fryzur, z jakimi włosami będzie pracować, żeby ustalić dokładnie czas pracy.

Kolejnym elementem jest kwestia dojazdu do salonu usługodawcy, natomiast w tym artykule będę skupiać się na rozplanowaniu przygotowań na miejscu – w domu Panny Młodej lub w hotelu.

Każdy dzień przygotowań jest inny, więc będę posługiwała się różnymi przykładami, żebyś mogła z tego wyciągnąć jak najwięcej i przełożyć to na Twoją sytuację.

Przykład 1

Pakiet 5 usług w domu Panny Młodej – 5 makijaży, przewidywany czas pracy makijażysty 6h. Start przygotowań liczymy od końca:
Ślub jest o godzinie 16:00, dojazd do kościoła ok pół h, czyli 15:30
Wyjście z domu, zapakowanie się do samochodu ok 15min – 15:15
Przed wyjazdem odbędzie się błogosławieństwo – ok. pół h – 14:45
Ubieranie się w sukienkę, zdjęcia z ubierania, zdjęcia z szampanem – ok 45min – 14:00
I to jest czas (14:00) kiedy Panna Młoda powinna już być umalowana i uczesana. Teraz od 14:00 liczymy 6h przygotowań beauty, czyli startujemy z makijażem o godz. 8:00. Gdybyś chciała dodać do tego zapas pół godziny, to wychodzi 7:30.

Przykład 2

Ta sama sytuacja co w pierwszym przykładzie: 5 makijaży.
Ślub cywilny jest o godz. 17:00, nie będzie błogosławieństwa, a urząd jest 10 min drogi od domu.
W Urzędzie trzeba być ok. 15 min. wcześniej, więc mamy wyjście z domu o 16:30.
Ubieranie, zdjęcia z ubierania – ok pół godziny – 16:00
Zdjęcia w szlafroczkach z szampanem – ok 10-15 minut – 15:45
Zdjęcia z końca przygotowań ok 5 min. – 15:40.
O tej godzinie jest koniec przygotowań (15:40), więc start makijaży 9:30 (dajmy makijażystce to 10 minut dodatkowo 😉)

Przykład 3

Pakiet 3 usługi: makijaż i fryzura Panny Młodej, makijaż świadkowej – wszystko robione przez jedną osobę. Przewidywany czas pracy usługodawcy 4h plus zapas min. pół godziny.
Para Młoda chce mini sesję zdjęciową przed ślubem, bo przy miejscu uroczystości jest urokliwe iejsce na zdjęcia. Zajmie to ok 1h plus dojście w wyznaczony punkt. Ślub jest na 16:00, minus 1,5h (zapas musi być 😉) mamy 14:30.
Błogosławieństwo ok pół h 14:00
Zdjęcia z ubierania ok pół h – 13:30
Zdjęcia w szlafroczkach z szampanem ok 10-15min – 13:15
O tej godzinie (13:00-13:15) jest koniec malowania i czesania. Czyli start przygotowań beauty o 9:00, z zapasem 8:30.

Makijaż ślubny - przygotowania

Przykład 4

Panna Młoda wynajęła oddzielnie makijażystkę i oddzielnie stylistę włosów. Do wystylizowania są 4 osoby. Czas pracy makijażystki 5h (z zapasem 5,5h), czas pracy stylisty włosów (załóżmy, że potrzebuje 1,5h na osobę) to 6h. Najlepiej wtedy rozciągnąć pracę makijażysty do 6h, łatwiej będzie wtedy zgrać godziny.

Załóżmy, że koniec przygotowań beauty ma być o 14:00, oraz że stylista fryzur układa włosy suche, bez ich uprzedniego mycia.

Dobrze, jeśli Panna Młoda będzie malowana i czesana na końcu lub przedostatnia. Na potrzeby tego przykładu zróbmy Pannę Młodą na końcu z czesaniem, bo chce rozpuszczone loki boho. Start jej fryzury powinien odbyć się najpóźniej o 12:30. W tym czasie na makijaż siada np. siostra PM. Resztę wpiszę w tabelę:

GodzinaFryzjerMakijaż
12:30Panna MłodaSiostra PM
11:00Siostra PMPanna Młoda
9:30ŚwiadkowaMama
8:00Mama PMŚwiadkowa

A co jeśli fryzjer myje głowę? Wtedy makijaż musi być ZAWSZE! po fryzurze. Więc w takiej sytuacji można to zrobić następująco:

GodzinaFryzjerMakijaż
13:00-14:00 Panna Młoda
12:00-13:00 Siostra PM
11:30-13:00Panna Młoda 
11:00-12:00 Świadkowa
10:00- 11:30Siostra PM 
10:00-11:00 Mama
8:30-10:00Świadkowa 
7:00-8:30Mama 

To jedynie kilka przykładów, ale pokazują, że dzień przygotowań można sobie uprościć lub skomplikować. Nawet nie podejmuję się próby organizacji tego dnia dla wszystkich osób w przypadku dojazdu w dwa różne miejsca do dwóch różnych usługodawców (makijaż/kosmetyczka i fryzjer).

Dlatego jeśli masz możliwość, to wybieraj usługodawców, którzy oferują dojazd do domu. Jeśli taka opcja jest dla Ciebie niewygodna finansowo, bo usługi z dojazdem u profesjonalistów wychodzą dosyć drogo, to decyduj się na opcje 2 w 1 (jedna osoba, która wykona zarówno makijaż jak i stylizację włosów) lub na usługi w jednym miejscu (w salonie fryzjerskim lub studio makijażowo-fryzjerskim).

W dniu swojego ślubu będziesz miała wystarczająco dużo emocji, dlatego zawsze sugeruję, żeby sobie życie w tym dniu uprościć, a nie komplikować 😉 a jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości czy pytania odnośnie tego dnia to zapraszam do zostawienia pytań w komentarzu lub odezwania się do mnie na moich social mediach @aniatkaczykmakeup.

Udostępnij

Ania Tkaczyk
Ania Tkaczyk
Artykuły: 9

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *