Błędy w makijażu


O tym, na co należy zwrócić uwagę, aby odróżnić źle zrobiony makijaż od tego zgodnie ze sztuką.

Usługa wykonywania dla kogoś makijażu w ciągu ostatnich kilku lat zrobiła się ogromnie popularna i wraz z jej popularnością pojawiło się na rynku zatrzęsienie makijażystów i wizażystów. Zawód ten nie jest w Polsce w żaden sposób regulowany prawnie, dlatego taką usługę może wykonywać dosłownie każdy.

Jakie niesie to ze sobą konsekwencje, niebezpieczeństwa, a jakie korzyści? I przede wszystkim jak rozpoznać, czy dany usługodawca jest rzetelny i wykonuje dobrą pracę? O tym dowiesz się z tego artykułu.

Kim jest makijażysta/wizażysta?

Jest to osoba, której zadaniem jest stworzenie makijażu podkreślającego urodę klientki, zakrywającego niedoskonałości i podkreślającego atuty jej urody. Według obecnie obowiązujących w Polsce przepisów wizaż jest rzemiosłem, z którego można uzyskać tytuł czeladnika, a później mistrza.

Tytuły po zdaniu egzaminu czeladniczego, mistrzowskiego, nadawane są przez Izbę Rzemieślniczą. W praktyce tytuł nie jest potrzebny do wykonywania zawodu wizażysty, wystarczą umiejętności i dobry marketing (lub wspierająca społeczność, która poleca usługi danej osoby).

W związku z brakiem wymogu posiadania jakichkolwiek potwierdzonych kompetencji do wykonywania zawodu, na rynku pojawia się coraz więcej osób oferujących swoje usługi. Nierzadko takie usługi, szczególnie u początkujących usługodawców, wykonywane są w chałupniczych warunkach, klientki przyjmowane są w domu makijażystki lub ta dojeżdża do domu klienta.

I o ile przyjmowanie klientów w domu nie jest niczym złym – wręcz jest to duży plus dla klienta, jeśli usługodawca przyjeżdża do jego domu – o tyle problem zaczyna się pojawiać wtedy, kiedy osoba oferująca usługi nie dba o higienę ani o jakość wykonywanego makijażu. Nie tylko zagraża to zdrowiu klientki, ale również szkodzi wizerunkowi tej prężnie rozwijającej się gałęzi branży beauty.

Na co zwracać uwagę idąc do makijażystki – higiena

Tak jak przy robieniu jakichkolwiek zabiegów medycyny estetycznej, stylizacji paznokci, tak również w przypadku makijażu usługodawca musi zachować podstawowe zasady higieny. Poniżej przykłady dobrych praktyk:

– dezynfekcja rąk przed dotykaniem twarzy klientki

– używanie jedynie czystych i zdezynfekowanych pędzli i gąbek do makijażu

– używanie jednorazowych aplikatorów, jednorazowych szczoteczek do rzęs

– wyjmowanie produktów na zdezynfekowaną paletę do makijażu

– stosowanie szpatułek do wyjmowania produktów z opakowań typu słoiczek

– praca w maseczkach, rękawiczkach i uniformach  – moim zdaniem nie są niezbędne w pracy, jednak ich obecność również wpływa na odbiór makijażystki jako osoby zachowującej higienę

Praktyki i zachowania, które są niedopuszczalne i należy uciekać od osoby, która to robi:

– brudne pędzle i gąbki do makijażu (widać na nich, że były używane na kimś innym)

– nakładanie tuszu do rzęs prosto z opakowania

– dmuchanie na palety w celu usunięcia obsypanego produktu

– używanie własnych paznokci do wyjmowania produktów ze słoiczków (ugh…)

– ślinienie patyczków kosmetycznych w celu wyczyszczenia fragmentu makijażu (podwójne ugh…)

 

Niby oczywiste, a przymykamy na to oko. Nie warto. Dla własnego zdrowia.

Czym poza higieną charakteryzuje się dobry makijaż?

Dobry makijaż, oprócz tego, że jest wykonany higienicznie, powinien też być wykonany czysto i estetycznie. Niejedna osoba, która nie interesuje się makijażem, po prostu nie rozróżnia makijażu wykonanego ładnie i czysto, od tego, który został wykonany brzydko i brudno. Podpowiem, na co zwrócić uwagę.

Czysty makijaż to taki, w którym:

– wszystkie linie są równe – kreski są równe i nieposzarpane, linia ust jest równa, niepofalowana

– kształty na twarzy narysowane są symetrycznie (kreska, brwi, równe usta itp.)

– cienie pod oczami są zakryte

– nie ma obsypanych i niewyczyszczonych cieni do powiek pod okiem

– nie ma śladu po odbitym lub rozmazanym tuszu do rzęs

– nie widać kleju do rzęs po przyklejaniu kępek- cienie na oczach są roztarte, nie ma tzw. „motylków” czy „pandy” z odciętego cienia

Makijaż musi być dopasowany do urody klientki – po tym poznasz doświadczoną makijażystkę.

Wykonanie poprawnego technicznie makijażu to jeszcze nie wszystko. Każda malowana osoba ma inne kształty oczu, inny kształt twarzy – makijażysta powinien to wziąć pod uwagę i tak poprowadzić linie w makijażu, żeby np. skorygować asymetrię, powiększyć czy wydłużyć optycznie oko, wyszczuplić twarz albo z kolei złagodzić zbyt mocno wystające kości policzkowe. Żeby to wykonać, osoba robiąca makijaż musi znać, i umieć zastosować w praktyce, zasady światłocienia oraz teorii kolorów, które w makijażu są najważniejsze. 

Makijażysta oprócz tego musi być na bieżąco z trendami, rynkiem kosmetyków, jak również musi posiadać umiejętności miękkie – musi odpowiednio przeprowadzić wywiad z klientem i dowiedzieć się, jakie ma preferencje, czasem wytłumaczyć, dlaczego dany pomysł na makijaż nie nadaje się dla konkretnego typu urody, jak również pracować niejednokrotnie pod presją czasu, a do tego wszystkiego zachowywać się profesjonalnie. Osoby, które dopiero zaczynają, nie mają tych wszystkich doświadczeń, bo…. po prostu za krótko pracują, żeby je mieć 😉

Czystość, dbałość o najwyższą jakość i piękno wykonanego makijażu będzie skutkowało wspaniałym samopoczuciem klientki. Kobieta, która czuje się pięknie ma z miejsca dużo większą pewność siebie. A co z kobietą może zrobić źle wykonany makijaż? Wprowadzić ją w kompleksy, popsuć humor albo nawet zrujnować jej wydarzenie.

  • Tak mnie umalowała, że wstydziłam się pokazać mamie. Zmyłam w domu.
  • Zapytałam, czy może być delikatniej, a usłyszałam, że na ślubie będzie jeszcze mocniej, bo makijaż musi być widać.
  • Nie wiem, czy uda się coś tutaj na tej twarzy zrobić (…) podobno u mnie nie da się ….
  • Tylko proszę, żebym nie była pomarańczowa

Takie słowa słyszę malując klientki niestety dosyć często. Dlatego podczas wybierania usługodawców polecam zrobić lepszy research, poszperać w opiniach, znaleźć filmy z ich pracami (bo zdjęcia bardzo łatwo ukraść lub przerobić w aplikacjach).

Podsumowując, mamy wolny rynek i to jest wspaniałe, że każdy może robić to co chce. Natomiast jako konsument, masz do wyboru usługi osób początkujących (zazwyczaj dużo tańsze) oraz osób doświadczonych, których ceny są wyższe. Doświadczona makijażystka wie, jaką daje wartość i wycenia swoje usługi na tyle ile uważa, że są warte.

Dotyczy to w zasadzie wszystkich branż, dlatego droga czytelniczko, jeśli będziesz szukała usługodawcy na ważną dla Ciebie uroczystość – zastanów się nad tym, na czym Ci zależy – na zaoszczędzeniu kilkuset złotych, czy na pięknych wspomnieniach do końca swojego życia 😉

 

A jeśli szukasz dodatkowych wskazówek, na co szczególnie zwracać uwagę przy wyborze makijażystki to sprawdź wpis: „Jak wybierać makijażystkę?

Inne posty

Pędzle naturalne czy syntetyczne?

Pędzle naturalne czy syntetyczne? Które pędzle wybrać? – różnice i zastosowanie obu typów. Głównym elementem pędzla, odpowiedzialnym za jego właściwości,...

Przewiń na górę