Pędzle do makijażu – który do czego?
Podstawowe zasady i pro tricki
Pędzle to podstawowe akcesorium w makijażu, nie da się bez nich wykonać nawet najprostszego makijażu. Średnio do wykonania makijażu dziennego potrzebujesz maksymalnie 4-5 pędzli.
Liczba kształtów i rodzaje pędzli do makijażu dostępnych w sklepach online czy stacjonarnych może przytłoczyć nie tylko laika. Skąd wiedzieć, co warto kupić?
W tym wpisie pokażę Ci, jakie podstawowe pędzle powinnaś mieć w swojej kosmetyczce i jak się nimi posługiwać.
Spis treści:
Jakie pędzle do makijażu oczu?
⦁ Pędzle do rozcierania cieni / modelowania kształtu oka
Makijaż oczu najlepiej zacząć od konturowania, czyli zbudowania kształtu oka. Zawsze dąż do kształtu migdała. W tym celu użyj pędzli, które oznaczone będą jako „pędzel do rozcierania cieni” lub „pędzle do blendowania”.
PRO TIP:
Do konturowania oka świetnie nadaje się bronzer! Rewelacyjnie się rozciera i ma idealny odcień. Wyraźnie zaznaczy oko i nie pokłóci się nawet z kolorowymi odcieniami cieni.
Do zaznaczania konturu oka wybieraj pędzle do cieni w kształcie „miotełki” z dłuższym włosiem. Im bardziej zbity pędzel, tym precyzyjniej nałożysz i rozetrzesz cień, położysz też więcej pigmentu. W tym przypadku musisz jednak nabrać trochę wprawy – zbity pędzel kładzie na skórę kolor w postaci plamy.
Jeśli zależy Ci na delikatniejszym efekcie, wybierz puchaty pędzel. Pozwoli on zaaplikować na powiekę luźną chmurkę koloru.
Pamiętaj, żeby dobrać rozmiar pędzla również do wielkości malowanej powierzchni. Jeśli masz małe oko, to dużym puchatym pędzlem możesz zrobić bałagan. Z kolei przy dużym oku wybieraj odpowiednio większe pędzle, aby uniknąć konieczności wykonywania kilkukrotnej aplikacji.
⦁ Pędzle do nakładania cieni na powiekę ruchomą
Gdy już masz zaznaczony kształt oka, możesz przejść do nałożenia koloru na powiekę ruchomą.
Bardzo lubię używać w tym celu świecących lub satynowych cieni. Wybieram do tego płaski pędzel, który odpowiednio naniesie taki cień na skórę.
Płaskie pędzle łapią cień z palety większą powierzchnią. Możesz też wykonać nimi inne ruchy niż w przypadku pędzli okrągłych. Tym sposobem wydobędziesz blask z satynowego czy brokatowego cienia. Masz też możliwość wklepania ich, co zapewni większą intensywność koloru.
Z powodzeniem możesz też wykorzystać pędzel do rozcierania cieni. Użyj do tego bardziej zbitego, z gęściej ułożonym włosiem, żeby oddał więcej koloru na powiekę.
⦁ Precyzyjny pędzel „kulka”
Do wzmocnienia efektu i przyciemnienia zewnętrznego kącika oka użyj mniejszego pędzla. Ja bardzo lubię tzw. pędzle kulki, z angielskiego „pencil brush”. Ten kształt sprawdza się też bardzo dobrze do zaznaczania dolnej powieki oraz do nakładania cieni w wewnętrznej części oka
PRO TIP:
Poza okiem takie małe precyzyjne pędzle przydają się do punktowego nakładania korektora lub kryjącego pudru na niedoskonałości. Użyjesz ich też do rozcierania zebranego podkładu zza skrzydełek nosa czy z linii mimicznych.
⦁ Pędzel do kresek
Jeśli chcesz dodatkowo podkreślić oko za pomocą kreski z kredki lub eyelinera w żelu, to przyda Ci się mniejszy pędzel do rozcierania lub skośny.
Jeżeli używasz kredki, warto zaopatrzyć się w mały płaski pędzel, który pomoże nieznacznie rozetrzeć pigment. Dokładnie to samo można zrobić z eyelinerem – odrobinę rozmyć wyrysowaną linię, żeby uzyskać delikatniejszy, bardziej romantyczny efekt
Roztarta kreska dodaje głębi oku. Nie jest też tak ostra, jak graficzny eyeliner.
Uważam, że przy wykonywaniu makijażu typu smokey eye, który z zasady jest gładko rozblendowany, nie powinno się stosować graficznej kreski. Jest to zbędny element, niepasujący do całości. Zdaję sobie jednak sprawę, że taki sposób malowania jest dość popularny – pozostawiam to ocenie indywidualnej.
Jeżeli planujesz użyć eyelinera w żelu, przyda Ci się precyzyjny pędzelek. Wybierz taki o skośnym kształcie włosia – ułatwi zadanie szczególnie początkującym osobom. Mały, ostro zakończony pędzel świetnie nadaje się do rysowania precyzyjnych linii. Świetnie też sprawdzi się do wyciągania kresek w wewnętrznej części oka.
Jakie pędzle wybrać do makijażu twarzy?
Z reguły do nakładania pudru, bronzera, różu i rozświetlacza możesz używać jednego pędzla. Konieczne jest tylko czyszczenie go pomiędzy aplikacjami kolejnych produktów. Skutecznie wyczyścisz pędzel np. za pomocą klasycznego ręcznika, chusteczki lub gąbki do czyszczenia.
PRO TIP:
Pamiętaj, żeby pędzla nie zmoczyć. Mokry pędzel wprowadzi wilgoć do suchego produktu i może go zniszczyć – zrobi się skorupa na powierzchni i produkt będzie do wyrzucenia. Dodatkowo suchy produkt aplikowany na mokro ma zupełnie inną konsystencję, daje też o wiele intensywniejszy efekt
⦁ Pędzel do pudru
Do pudru świetnie sprawdzają się duże, puchate pędzle. Mogą być one skośne – takie jak do bronzera – oraz płaskie (języczki) jak do różu czy rozświetlacza. Wszystko zależy od Twoich preferencji. Duży pędzel nakłada puder szybko i sprawnie. Ze względu na rozmiar nie wykorzystasz go jednak nigdzie indzie.
⦁ Pędzel do bronzera
Osobiście preferuję skośne pędzle do aplikowania bronzera. Równie dobrze możesz jednak użyć w tym celu pędzla okrągłego. Różnica pomiędzy nimi polega na innym nabieraniu kolorów. W związku tym musisz też wykonać inne ruchy, by nałożyć produkt na skórę.
Na pędzel skośny nakładasz kolor tylko z jednej strony. Tą samą stroną aplikujesz kolor na malowaną powierzchnię. W przypadku pędzla okrągłego nałóż produkt na czubek włosia i równomiernie na jego boki. Dzięki temu unikniesz plam na skórze i rozprowadzisz bronzer jednakową warstwą.
Według mnie łatwiejszy w obsłudze, szczególnie dla osób początkujących, jest pędzel skośny.
⦁ Pędzel do różu
Róż możesz nakładać tym samym pędzlem, co bronzer. W tym przypadku również masz do dyspozycji pędzel skośny lub okrągły. Ja często róż nakładam pędzlem płaskim. Zasada działania jest dokładnie taka sama jak w przypadku pędzla skośnego, czyli nabieram produkt jedną stroną pędzla i tą samą rozcieram.
⦁ Pędzel do rozświetlacza
Rozświetlacz najwygodniej nakłada się płaskim pędzlem – tak samo, jak w przypadku błyszczących cieni na powiekę ruchomą. Aby to zrobić, przeciągnij produkt nałożony na jedną stronę pędzla po skórze ruchem podobnym do rysowania kształtów flamastrem.
Często stosowane do nakładania rozświetlacza są tzw. wachlarze. Tego typu pędzle aplikują produkt równą, ładną taflą. Możesz zdecydować się na pędzel wachlarzowy – dzięki niemu unikniesz nałożenia zbyt grubej warstwy koloru.
PRO TIP:
Jeśli nałożysz zbyt dużo rozświetlacza, różu czy bronzera na skórę, użyj zwilżonej gąbki do makijażu – najlepiej tej, której używałaś do podkładu. Zbierze nadmiar produktu bez robienia plam. Jeśli nie masz gąbki, nałóż transparenty puder na większy pędzel i rozetrzyj warstwę koloru.
Czy cena pędzli ma znaczenie?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z całą pewnością na rynku dostępne są bardzo dobre pędzle w przystępnej cenie. Drogie pędzle mogą, ale nie muszą być lepsze od tańszych. Wszystko zależy od jakości wykonania i użytego włosia. Najważniejsze, żeby pędzel był miękki i nie drapał oka/twarzy. Co ciekawe, jeden z moich ulubionych pędzli pochodzi z zestawu 10 sztuk kupionego za ok. 60 zł.
Zawsze staraj się dotknąć pędzel przed zakupem, a jeśli nie masz takiej możliwości (bo np. kupujesz przez internet) sprawdź wcześniej opinie na temat jakości i miękkości danych pędzli.
W następnym wpisie omawiam różnice między włosiem naturalnym a syntetycznym.
Pomogę Ci wybrać najlepsze pędzle na własny użytek 🙂